На сьогодні, на зміну кнопковим телефонам вже прийшли смартфони з сенсорним екраном. А спілкуватися з співбесідником можна вже не тільки телефоном, а й планшетом, смарт – годинником чи браслетом та за допомогою інших мобільних гаджетів. Знання і дотримання правил мобільного етикету є критерієм хорошого виховання і культури спілкування, тому давайте розглянемо основні з них.
Рингтони і беззвучний режим
При виборі рингтонів керуйтеся своїм смаком, але не забувайте, що вони не повинні турбувати людей, що оточують вас. Щоб не бентежити оточуючих, не встановлюйте на свій мобільний телефон рингтони, з нецензурними висловами, грубощами або неприємними звуками.
Не забувайте, що слід перемикати свій смартфон в беззвучний режим або використовувати послугу “Голосова пошта” в кінотеатрах, музеях, театрах, на виставках, тощо. Дотримуючись цих правил, несподіваний дзвінок або сповіщення не порушить виступ гучним сигналом або рингтоном.
В громадських місця
Перевіряти свій телефон на рівень гучності рингтонів слід удома, але не в громадських місцях. Щоб не відволікати оточуючих своїми переговорами по телефону, перебуваючи в громадських місцях: транспорті, ліфті, магазинах і т.д., постарайтеся розмовляти максимально тихо і коротко. У бібліотеці, щоб не відволікати читачів, перемикайте Ваш мобільний телефон в режим “без звуку”, а якщо виникає необхідність відповісти, то розмовляйте неголосно і по суті. При виникненні необхідності написати або отримати повідомлення в бібліотеці, театрі, чи інших місцях де важлива тиша, заздалегідь відключіть звукові сигнали гаджету.
Якщо в літаках, в медичних установах або в інших місцях є застереження “Будь ласка, вимкніть Ваш мобільний телефон”, то намагайтесь дотримуватись цієї вказівки і вимикати ваш телефон.
В суспільстві
Коли сідаєте за кермо автомобіля, зменшіть гучність сигналів телефону на мінімум. Якщо у вас є можливість скористатися функцією hands free, то не нехтуйте нею при розмовах за кермом – вона значно полегшить ведення розмови. Якщо такої функції немає, то не відволікайтеся на дзвінки та сповіщення телефону, щоб зробити вашу поїздку безпечнішою. В крайньому разі, ведіть розмову за допомогою функції голосного зв’язку.
Якщо ви працюєте в офісі, то не забувайте брати з собою мобільний телефон, навіть якщо ви відлучаєтеся від свого робочого місця ненадовго. На ділових зустрічах і переговорах завжди пам’ятаєте, що потрібно перемкнути Ваш мобільний телефон в беззвучний режим або скористатися послугою “Голосова пошта”, якщо немає інших домовленостей.
Нетактовно з вашого боку користуватися чужими мобільними телефонами в особистих цілях і давати їх мобільні номери чужим людям без дозволу.Тому навіть якщо вам в руки потрапив чийсь смартфон, то не варто без дозволу гортати галерею, повідомлення, контакти, тощо.
Поважайте особисте життя інших людей, використовуючи функцію зйомки відео і фотографуючи. Перед зйомкою або фотографуванням обов’язково запитайте дозвіл у людини, яку хочете сфотографувати або зняти на відео. Також, не можна публікувати контент в соцмережах без дозволу.
Також доречно буде з вашого боку розповісти своїм друзям про мобільний етикет, якщо вони не знають його аспектів, адже дотримання правил мобільного етикету може сказати багато що про вас навколишнім людям.
Висновок
Етика користування смартфоном та мобільними гаджетами включає в себе правила поведінки в цифровому просторі, такі як дотримання приватності, уважність до контенту та взаємодія з іншими людьми у соціальних мережах. Важливо бути ввічливим та поважати інших, а також використовувати технології з розумінням їх можливостей та обмежень. Забезпечення етики користування є ключовим для створення здорового та безпечного цифрового середовища.
Оновлено, Оригінал опубліковано в 2007 році.