“Ти” чи “ви”? Як правильно звертатися

В давні часи на нашій території були різні традиції щодо звертань і навіть писалися різні дослідження на цю тему. Однак на сьогодні це питання уже вирішено в суспільстві. Тип звертання зазвичай визначається відносинами між людьми, їх близькістю або службовим становищем.

Як правило, на “ти” звертаються один до одного друзі, приятелі, родичі, діти, молоді люди одного віку. На “ви” ж слід звертатися до незнайомців та до людей, які старші за вас.

В деяких місцевостях прийнято, що діти називають батьків на “ви”. Така традиція залишилась там з давнішніх часів. Однак на сьогоднішній день, а особливо в містах, прийнято говорити до всіх родичів “ти”.

Якщо ви все ж не впевнені як ви повинні звертатися до тієї чи іншої особи, то варто вирішити це питання безпосередньо з нею або уникати прямого звертання.

Крім того при спілкуванні за спільною домовленістю можливий перехід від “ви” до “ти”. Однак пропозиція перейти на “ти” повинна йти від старшої людини. Коли переходити на “ти” залежить тільки від вас та вашого співрозмовника, точних правил щодо цього не існує. Однак робити це слід обачно, щоб не поставити свого співрозмовника в незручне становище.

В наші дні поширеною є практика переходу на “ти” після випитих разом чарок. Це неправильно, оскільки звертання залежить не від випитого алкоголю, а від людських почуттів, щирості та близькості.

Існує думка, що звертання на “ви” – це вже пережиток минулого, адже, для прикладу, в англійській мові така форма як “ви” взагалі не використовується – в звертаннях до особи чоловічого чи жіночого гендеру використовується лише “ти” (You). Якщо ж в особа визначає себе іншим займенником або гендер особи невідомий – то зазвичай використовують займенник “вони” (They, Them). Однак такі судження ще не надто розповсюджені в нашому суспільстві.

Оновлено, Оригінал опубліковано в 2007 році.

2 thoughts on ““Ти” чи “ви”? Як правильно звертатися”

Залишити відповідь